Technologia fotowoltaiczna sięga swoim początkiem pierwszej połowy XIX wieku. Jest to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Oznacza to zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Odbywa się to w następujący sposób: podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest moduł fotowoltaiczny (panel fotowoltaiczny), którego zadaniem jest zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (prąd stały). Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych, zbudowanych z krzemu krystalicznego. Całość jest obudowana w ramy (najczęściej aluminiowe), które następnie są układane w panele słoneczne łączone ze sobą, a następnie podłączone do falownika (inwertera), który traktowany jest jako “zarządca” instalacji. Jego zadaniem jest kontrola przepływu energii oraz zmiana wytworzonego prądu stałego na zmienny, czyli taki którego używamy na co dzień w gniazdkach domowych.
Rozróżniamy trzy typu instalacji fotowoltaicznych, które mogą działać w systemie on-grid , off-grid lub hybrydowym (hybrid).
Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid jest to system przyłączony do zewnętrznej sieci elektrycznej, który ma za zadanie w pierwszej kolejności zasilać nasze urządzenia domowe. Natomiast nadwyżka energii trafia do sieci publicznej. Wtedy mamy możliwość odzyskać nadwyżkę w momencie, gdy zwiększone zapotrzebowanie na prąd lub złe warunki atmosferyczne sprawiają, że nasza własna instalacja nie może wygenerować odpowiedniej ilości energii elektrycznej.
Z każdej wyprodukowanej przez naszą instalację 1kWh możemy odzyskać maksymalnie do 80 % oddanej do sieci wartości (dla instalacji o mocy do 10 kWp).
System on-grid jest znacznie częściej wybierany przez prosumentów, głównie ze względu na niższe koszty instalacji. Niestety duże uzależnienie instalacji on-grid od sieci jest jego głównym minusem.
System off-grid, czyli niepodłączony do sieci zewnętrznej. Jest doskonałym rozwiązaniem w miejscu, gdzie dostęp do sieci elektrycznej mamy znacznie utrudniony. Off-grid to instalacja połączona z akumulatorem (magazynuje nadwyżki energii) i instalacją elektryczną, który ma za zadanie magazynować wyprodukowane nadwyżki prądu. Na ten moment system off-grid jest mniej opłacalny od systemu off-grid ze względu na wysoki koszt akumulatorów/falownika itd.
System Hybrydowy jest to system połączenia obu wyżej wymienionych systemów off-grid z on-grid .
Jego działanie polega na zasileniu z wyprodukowanej energii przez inwerter w pierwszej kolejności priorytet, który ustawimy czyli np. naszą domową sieć, następnie magazyn energii. Nadwyżkę wyprodukowanej energii po przekroczeniu maksymalnej granicy naładowania akumulatora odeśle do sieci tak jak w przypadku instalacji on-gridowej.
Przy dobrze zaprojektowanej instalacji na południe i pod odpowiednim kątem uzysk z 1kWp będzie wynosił około 1000 kWh, więc na tym algorytmie można bazować wiedzac, że mamy instalację dobrze ukierunkowaną i znamy zużycie roczne lub miesięczne naszego gospodarstwa domowego.
Oczywiście każdy Klient powinien być skonsultowany indywidualnie, ponieważ każdy dach jest inny, niektóre z nich mają zacienienia do których trzeba zastosować optymalizatory podrażające instalację ale przy założeniu spełnienia wszystkich wyżej wypisanych warunków można przyjąć dobór na podstawie miesięcznych rachunków za energię elektryczną.
OZE SUPPORT działa tylko i wyłącznie na komponentach marki JA SOLAR oraz GINLONG TECHNOLOGIES– sprawdzonych producentach modułów fotowoltaicznych i falowników.
Tym samym oferujemy najwyższej klasy panele fotowoltaiczne JA SOLAR spełniające wymagania jakościowe oraz eksploatacyjne. 25 letnia gwarancja na liniową utratę mocy oznacza , że po pierwszym roku eksploatacji nie przekroczy 3% a przez kolejne lata do 25 roku eksploatacji moc panelu będzie obniżać się nie więcej niż 0,65% rocznie. Wg corocznych badań przeprowadzonych przez kanadyjskie laboratorium PVEL panele JA SOLAR znajdują się w ścisłej czołówce niezawodności.
Inwerter SOLIS – mózg całej instalacji zarazem najdroższy jej element na, który producent daje 10 lat gwarancji z możliwością jej przedłużenia. Inwertery SOLIS charakteryzują się wysoką sprawnością 98,8%. Bardzo niskie napięcie startowe zapewniające szybkie rozpoczęcie jego pracy, oraz możliwość zabudowy na zewnątrz dzięki wodo- i pyłoszczelnej obudowie IP65, bardzo szeroki zakres pracy od -25*C do +60*C czy też możliwość odczytu danych zdalnie za pomocą aplikacji lub strony internetowej.
Odpowiedz jest oczywista – jak najbardziej tak. W życiu codziennym potrzebujemy energii elektrycznej do zasilania urządzeń domowych, zatem potrzebny jest nam prąd elektryczny,, który nieustannie drożeje i w najbliższym czasie raczej się to nie zmieni. A co za tym idzie dbamy o środowisko w którym wszyscy żyjemy.
Natomiast fotowoltaika połączona z dodatkowym źródłem energii odnawialnej jakim jak np. pompa ciepła – to strzał w dziesiątkę, zapewniający jeszcze większą oszczędność i ekologiczność. Zapraszamy do naszego działu – pompy ciepła.
OZE SUPPORT Marta Kruczek
ul. Polanowicka 8S
51-180 Wrocław
NIP: 897 161 48 61
Masz pytania? Potrzebujesz informacji? Napisz lub zadzwoń, a chętnie Ci pomożemy. Możesz również zostawić nam swój numer telefonu - oddzwonimy.